Αρχική » 2021 » Σεπτέμβριος

Αρχείο μηνός Σεπτέμβριος 2021

29/09/2021 ΔΙΑΘΕΣΗ SELF-TEST AΠΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ

Οι μαθητές θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 29 Σεπτεμβρίου ως και την Παρασκευή 8 Οκτωβρίου τέσσερα (4) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των δυο επόμενων εβδομάδων (4-17/10) και να προσέρχονται στο σχολείο σύμφωνα με τις οδηγίες των ειδικών.
Υπενθυμίζεται ότι:

το self-test θα πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο,

ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self test) είναι υποχρεωτικός για τους μαθητές και τις μαθήτριες,

η δωρεάν διάθεση self test από τα φαρμακεία γίνεται μόνο κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες, ώστε κατά τις διημερεύσεις και διανυκτερεύσεις να μπορούν να εξυπηρετούν έκτακτες ανάγκες

19/09/2021 ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΓΙΑ SELF-TEST

Αξιότιμοι γονείς,

Σας θυμίζουμε   ότι κάθε Δευτέρα και Πέμπτη θα πρέπει να γίνεται το διαγνωστικό self-test,  να εκτυπώνεται η Σχολική κάρτα για COVID-19.  , να δηλώνεται  στην ηλεκτρονική πλατφόρμα και να την έχουν μαζί τους τα παιδιά την επόμενη μέρα (Τρίτη και Παρασκευή ). Για τους γονείς ,που δε διαθέτουν εκτυπωτή η κάρτα συμπληρώνεται χειρόγραφα . Δεν ξεχνάμε στην περίπτωση αυτή   να σημειώσουμε τον κωδικό πάνω στην κάρτα.

Σας υπενθυμίζουμε επίσης ότι όταν τα παιδιά παρουσιάζουν κάποια συμπτώματα (βήχα, πυρετό, πονοκέφαλο κλπ ) μένουν στο σπίτι, επικοινωνούμε με τον παιδίατρό μας ,ο οποίος αξιολογεί την κατάσταση .

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΓΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΚΑΙ SELF-TEST

14/09/2021

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες των μαθητών-τριών του Σχολείου.

Σας ενημερώνουμε ότι από αύριο Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 2021 θα λειτουργήσουν το Ολοήμερο Σχολείο και η Πρωινή Ζώνη για τους/τις μαθήτες/τριες που οι γονείς τους έχουν συμπληρώσει  σχετική Αίτηση-Δήλωση.

Σας υπενθυμίζουμε ότι την Πέμπτη 16 Σεπτεμβρίου 2021 οι μαθήτες/τριες θα προσέλθουν στο Σχολείο έχοντας μαζί τους αρνητικό αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self-test) το οποίο θα πρέπει να έχουν κάνει έως 24 ώρες πριν.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΓΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΕΤΡΑ

14/09/2021

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες των μαθητών-τριών του Σχολείου.

Με το παρόν ενημερωτικό θέλουμε να επισημάνουμε τα παρακάτω σχετικά με τα επιπλέον μέτρα πρόληψης αποφυγής του συγχρωτισμού γονέων και κηδεμόνων. Συγκεκριμένα:

Α)Ορίζεται ως ώρα προσέλευσης των μαθητών όλων των τάξεων, το χρονικό διάστημα από 08.00 έως 08.15.

Β)Οι μαθητές των Α’ και Β’ Τάξεων (όλων των τμημάτων), θα εισέρχονται και θα αποχωρούν από την κεντρική είσοδο του κτιρίου της ΖΠΑ, που οδηγεί  στην αίθουσα εκδηλώσεων. Ώρα αποχώρησης: 13.10 μμ.

Γ)Οι μαθητές των Γ’ και Δ’ Τάξεων (όλων των τμημάτων), θα εισέρχονται και θα αποχωρούν από την πλαϊνή είσοδο το σχολείου. Ώρα αποχώρησης: 13.15 μμ.

Δ) Οι μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ Τάξεων (όλων των τμημάτων), θα εισέρχονται και θα αποχωρούν από την κεντρική είσοδο κτιρίου. ‘Ωρα αποχώρησης: 13.15 μμ.

Εκπαιδευτικοί του Σχολείου θα βρίσκονται στις τρεις εισόδους του Σχολείου, για την ενημέρωση και την διευκόλυνση της προσέλευσης και αποχώρησης .

Οι μαθητές/τριες μετά την λήξη των μαθημάτων του πρωινού σχολείου (13.15) δεν επιτρέπεται να παραμένουν στην αυλή για παιχνίδι καθώς και οι γονείς τους γιατί λειτουργεί το Ολοήμερο Σχολείο.

Ευελπιστούμε και παρακαλούμε για την τήρηση των μέτρων, με καλή διάθεση και συνεργασία απ’ όλους.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

13/09/2021 ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

08/09/2021 ΔΙΑΘΕΣΗ SELF-TEST ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ

Οι μαθητές όλων των βαθμίδων θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου ως και την Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου έξι (6) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των τριών επόμενων εβδομάδων (13-3/10), δηλαδή ολόκληρου του Σεπτεμβρίου, και να προσέρχονται στο σχολείο σύμφωνα με τις οδηγίες των ειδικών.

Υπενθυμίζεται ότι:

1)το self-test θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα, Τρίτη και Παρασκευή, έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο. Ειδικότερα, την πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους, το τεστ πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο τη Δευτέρα 13/9,

2)ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self-test) είναι υποχρεωτικός για τους μαθητές και τις μαθήτριες,

3)η δωρεάν διάθεση self-test από τα φαρμακεία γίνεται μόνο κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες, ώστε κατά τις διημερεύσεις και διανυκτερεύσεις να μπορούν να εξυπηρετούν έκτακτες ανάγκες.