Αρχική » 2021 » Μάιος

Αρχείο μηνός Μάιος 2021

31/05/21 Διάθεση Self-Tests

Από σήμερα 31/5/2021 και έως 5/6/2021 διατίθενται δύο (2) Self Tests σε εκπαιδευτικούς, μαθητές και διοικητικό προσωπικό εκπαίδευσης για τις εβδομάδες από 7/6/2021 και 14/4/2021 με υποχρέωση δήλωσης στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr

27/05/2021 Πρότυπα και Πειραματικά: Οι ημερομηνίες για τις αιτήσεις και η διαδικασία εισαγωγής

Τη Δευτέρα 28 Ιουνίου 2021 θα διεξαχθούν οι εξετάσεις για την εισαγωγή στα Πρότυπα Γυμνάσια και τα μη συνδεδεμένα Πρότυπα Λύκεια της χώρας και την Πέμπτη 24 Ιουνίου θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση για τα Πειραματικά Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια. Για τη συμμετοχή σε οποιαδήποτε από τις δύο διαδικασίες, οι γονείς και κηδεμόνες των ενδιαφερόμενων μαθητών υποβάλλουν αίτηση από τις 28 Μαΐου έως τις 17 Ιουνίου 2021 στον σύνδεσμο: https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-se-protupo-peiramatiko-skholeio

24/05/2021 Ενημερωτική επιστολή διδασκαλίας 2ης ξένης γλώσσας

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών της ΣΤ΄ τάξης  του Σχολείου μας:

Διαβάστε εδώ την ενημερωτική επιστολή

Aίτηση για αλλαγή Ξένης Γλώσσας

20/05/2021 Διδασκαλία Β’ Ξένης Γλώσσας στο Δημοτικό

Διαβάστε εδώ την εγκύκλιο

Υπεύθυνη Δήλωση Γονέα

19/5/2021 Ενημέρωση για την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης

Έγγραφα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ) με Θέμα :Ενημέρωση για την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης:

Πρωτόκολλο Σχολείων (Διαβάστε εδώ)

ΦΕΚ (Διαβάστε εδώ)

Εγκύκλιος Self-Test (Διαβάστε εδώ)

19/5/2021 Eνημέρωση για Self-Test

Aγαπητοί γονείς-κηδεμόνες των μαθητών/τριών του Σχολείου

14/5/2021 Νέα ενημέρωση για Self-Test

Aπό τη Δευτέρα 17/5 θα απαιτείται η διενέργεια self-test μία φορά εβδομαδιαίως για την προσέλευση μαθητών, εκπαιδευτικών, διοικητικού και λοιπού προσωπικού στις σχολικές μονάδες της χώρας. Το τεστ θα διενεργείται εντός 24 ωρών πριν από την προσέλευση στο σχολείο κάθε Δευτέρα πρωί, θα δηλώνεται το αποτέλεσμα στην πλατφόρμα https://self-testing.gov.gr/ σύμφωνα με τις οδηγίες, και τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας θα φέρουν μαζί τους βεβαίωση αρνητικού τεστ, που θα επιδεικνύουν στο σχολείο.

14/5/2021 Ενημέρωση για Βαθμολογία Β’ Τριμήνου

Aγαπητοί γονείς-κηδεμόνες των μαθητών/τριών του Σχολείου

Σας ενημερώνουμε ότι σήμερα Παρασκευή 14/05/2021 οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ,Δ,Ε και ΣΤ Τάξεων έχουν παραλάβει σε κλειστό φάκελο την Βαθμολογία του Β΄Τριμήνου σχολικού έτους 2020-2021

11/5/21 Eνημέρωση Γονέων για το Ολοήμερο και την Πρωϊνή Ζώνη για το Σχολικό Έτος 2021-2022

Αγαπητοί  Γονείς και Κηδεμόνες των μαθητών/τριών του Σχολείου

Για τον προγραμματισμό των Ολοήμερων Τμημάτων και της Πρωινής Ζώνης για την επόμενη σχολική χρονιά (2021-2022) παρακαλούμε όσοι ενδιαφέρεσθε να φοιτήσουν τα παιδιά σας στα αντίστοιχα τμήματα να συμπληρώσετε την Αίτηση-Δήλωση που επισυνάπτεται μέχρι και την Παρασκευή 14 Μαϊου 2021 και να την στείλετε ηλεκτρονικά στο e-mail του Σχολείου (mail@8dim-ioann.ioa.sch.gr) ή μέσω των μαθητών στους εκπαιδευτικούς των Τάξεων.  Σε όσους μαθητές ήδη φοιτούν στο Ολοήμερο έχει δοθεί η αντίστοιχη Αίτηση-Δηλώση. Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους, σύμφωνα με το παρακάτω έντυπο:
Έντυπο «ΔΗΜΟΤΙΚΟ-ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ»

10/5/21 Eνημέρωση για παραλαβή Self-Test

Αγαπητοί γονείς –κηδεμόνες των μαθητών-μαθητριών του σχολείου Παρακαλούμε να προβείτε στην έγκαιρη προμήθεια από τα φαρμακεία από σήμερα Δευτέρα 10 Μαΐου έως και την Τετάρτη 12 Μαΐου 2021 2 self tests για κάθε δικαιούμενο μαθητή –τρια και την πραγματοποίησή των, την Τετάρτη ή την Πέμπτη το πρωί πριν την προσέλευση στο σχολείο και την Κυριακή ή τη Δευτέρα το πρωί πριν την προσέλευσή τους στο σχολείο την ερχόμενη εβδομάδα.